fbpx

Wybielanie zębów to zabieg niezwykle popularny. Oglądając zdjęcia gwiazd i celebrytów w gazetach, telewizji, czy Internecie, widzimy, że wszyscy są posiadaczami śnieżnobiałych zębów. Myślimy sobie „Ja też tak chcę!” i poszukujemy różnych sposób na piękny, biały uśmiech. Jak osiągnąć upragniony efekt, a przy okazji sobie nie zaszkodzić?

Białe zęby – dlaczego nie wszyscy je mają?

Na początek warto zaznaczyć, że każdy człowiek ma inny kolor zębów i nie zawsze z natury są one białe. W niektórych przypadkach ciemniejszy kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie i to on będzie tym naturalnym. Taka sytuacja wcale nie będzie świadczyć o złej higienie jamy ustnej. Innymi czynnikami wpływającymi na kolor zębów są spożywane pokarmy i napoje, a także wiek, używki, czy zażywane leki.

Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość szkliwa na zębach, a tym samym przebija przez nie zębina, która może być w kolorze od żółtego do nawet ciemnobrązowego. Spożywane przez nas produkty i używki mogą powodować, że zęby żółkną lub ciemnieją. Produktami, które mają największy wpływ na kolor zębów, jest kawa, herbata, papierosy, czerwone wino oraz kolorowe napoje gazowane.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Najlepszym sposobem na wybielanie zębów jest poddanie się odpowiednim zabiegom w gabinecie dentystycznym. Przede wszystkim, mamy pewność, że taki proces nie tylko przyniesie spodziewany efekt, ale również nie będzie miał negatywnych konsekwencji dla naszej jamy ustnej. Wybielanie zębów za pomocą lampy Beyond polega na nałożeniu na zęby żelu wybielającego, którego działanie aktywowane jest za pomocą lampy emitującej zimne, niebieskie światło. Zabieg polega na trzykrotnej wymianie żelu, a wszystko to odbywa się zaledwie na jednej wizycie w gabinecie dentystycznym. Zastosowanie tej metody pozwala na wybielenie zębów od 5 do 14 tonów w skali Vita. Co najważniejsze taki zabieg jest bardzo bezpieczny, nie powoduje efektów ubocznych i możemy go powtarzać tak często, jak jest to konieczne.

Wybielanie zębów w domu

Zabiegi wybielania zębów wykonane w gabinecie stomatologicznym powinny być kontynuowane w domu, ale tylko zgodnie z zaleceniami dentysty. Jest to jak najbardziej w porządku, ponieważ utrzymanie efektu profesjonalnego zabiegu wymaga kontynuacji również w warunkach domowych.  Niektórzy jednak, chcąc ominąć wizytę u stomatologa, próbują samodzielnie wybielić swoje zęby w domu.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów są paski wybielające dostępne w supermarketach i drogeriach. Niestety, bardzo często nie osiągniemy takich samych efektów, a dodatkowo możemy zrobić sobie krzywdę. Paski wybielające mogą powodować nadwrażliwość zębów i podrażnienia dziąseł. Efekt wybielania może być nierównomierny, ponieważ pasek nie dotrze do każdego zakamarka w uzębieniu. Musimy pamiętać również, że paski nie wybielają martwych zębów.

Na rynku niedawno pojawiły się również czarne pasty do zębów, a do ich kupna zachęcają producenci również w reklamach telewizyjnych. Podstawowym składnikiem takiej pasty do zębów jest aktywny węgiel. To właśnie dzięki niemu produkt ma taki kolor. Warto zauważyć, że to jest ten sam produkt, który stosuje się w przypadku zatrucia pokarmowego. Dzięki swoim właściwościom węgiel może powodować uzyskanie jaśniejszych zębów, ponieważ usuwa on osady z kawy, herbaty i przebarwienia, a także absorbuje zanieczyszczenia. Warto jednak podkreślić, że osoby, które mają naturalnie żółte zęby, zęby martwe lub protetyczne uzupełnienia, w ogóle nie zauważą różnicy przy stosowaniu takiej pasty.

Najnowsze badania pokazują, że czarna pasta do zębów uszkadza szkliwo naszych zębów, a tym samym powoduje częstsze występowanie próchnicy. W niektórych przypadkach węgiel aktywny obecny w czarnych pastach do zębów może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej. Dlatego też lekarze dentyści nie polecają swoim pacjentom stosowania tego produktu.

Dodaj komentarz

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for