Niektórzy uważają, że diastema to powód do wstydu. Gdy jednak popatrzymy na gwiazdy i celebrytów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, zauważymy, że dla niektórych z nich defekt ten jest nie tylko atutem, ale i symbolem, znakiem rozpoznawczym, którego nigdy nie chcieliby się pozbyć. Jak to jest zatem z tą diastemą, czy korekta tej niedoskonałości jest konieczna?
Czym jest diastema?
Diastemą określana jest przerwa w uzębieniu pomiędzy górnymi jedynkami. Diastema u dzieci bardzo często pojawia się w wieku 2-3 lat w uzębieniu mlecznym. Zęby te są znacznie mniejsze od stałych, tym samym zajmują mniej miejsca w jamie ustnej. W dużej liczbie przypadków defekt zanika, gdy pojawią się zęby stałe.
Przyczyny powstawania diastemy
Po wyrośnięciu zębów stałych diastema może pojawić się z kilku różnych powodów.
Diastema fizjologiczna
Ten typ defektu jest diagnozowany najczęściej. Pojawia się u dzieci między 7 a 9 rokiem życia. Wystąpienie tej diastemy związane jest z wyrastaniem zębów stałych. W większości przypadków, po pojawieniu się całego uzębienia stałego, problem zanika.
Diastema rzekoma
Wystąpienie tego rodzaju diastemy związane jest z hipodoncją, hiperdoncją oraz mikrodoncją. Hipodoncja to wrodzony brak niektórych zawiązków zębowych. Jeśli taki stan dotyczy dwójek, wtedy zęby – jedynki – mają na tyle dużo miejsca, że nie muszą się ze sobą stykać. Rosnąc w taki sposób powodują powstanie przerwy pomiędzy zębami.
Hiperdoncja natomiast to proces pojawiania się zębów stałych przed wypadnięciem mlecznych lub pojawienie się dodatkowych zębów stałych.
Na pojawienie się diastemy może mieć również wpływ mikrodoncja, czyli zbyt mały rozmiar wyrastających zębów.
Diastema prawdziwa
Defekt ten spowodowany jest przerostem wędzidełka górnej wargi bądź jego niskiego przyczepu. Ten rodzaj diastemy musi być leczony i skorygowany. Bardzo często taki proces związany jest w koniecznością podcięcia wędzidełka, wycięcia jego włókien i podjęcia leczenia ortodontycznego.
Diastema nabyta
Jest to przerwa między jedynkami, która powstała na skutek urazu. W wyniku wypadku zęby, jedynki i dwójki, mogą się przemieścić. Do powstania takiej przerwy możemy się przyczynić również sami poprzez złe nawyki lub kolczyk w języku.
Diastema – leczenie
Jak wiemy, nie każdy decyduje się na likwidowanie diastemy. Dla niektórych stanowi on seksowny atut, a także sposób na wyróżnienie się.
Zakłada się, że o ile przerwa nie przekracza 2 mm, nie stanowi zagrożenia i nie ma powodów, aby ją usuwać. Wyjątkiem jest diastema prawdziwa, której wystąpienie zawsze wiąże się z koniecznością leczenia.
U niektórych osób diastema może powodować tzw. seplenienie świszczące. Taki problem może być szczególnie uciążliwy dla osób pracujących głosem, na przykład aktorów, lektorów, czy wokalistów. Wiele znanych nam gwiazd showbiznesu, pomimo tego, nie zdecydowało się na korektę diastemy.
Przerwy między zębami możemy pozbyć się na kilka sposobów. Jednym z podstawowych, ale też najbardziej czasochłonnych, jest leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu stałego lub nakładek Invisalign. Taka terapia wymaga od nas cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. W przypadku diastemy spowodowanej wadami zgryzu takie leczenie jest niezbędne.
Sposobem na szybkie zlikwidowanie diastemy jest założenie licówek. Tego typu rozwiązanie jest korzystne, gdy powodem występowania przerwy są zęby małe lub te o nietypowym kształcie. Licówki to ceramiczne płytki, które stomatolog mocuje z przodu zębów, tym samym zamykając diastemę. Musimy jednak liczyć się z tym, że zakładanie licówek wiąże się z wysokim kosztem.
Jednym z najnowocześniejszych i najlepszych sposób na usunięcie diastemy jest korekta za pomocą sztucznego szkliwa. Kompozyt swoim kolorem i strukturą bardzo dobrze naśladuje szkliwo prawdziwe, dzięki czemu materiał nie jest zauważalny gołym okiem. Największą zaletą usunięcia przerwy między zębami za pomocą sztucznego szkliwa jest bezinwazyjność oraz czas przeprowadzania zabiegu. O ile w przypadku nakładania licówek często konieczne jest piłowanie zębów, użycie kompozytu tego nie wymaga. Diastemy można pozbyć się nawet podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Pamiętajmy jednak, jeśli zauważymy u siebie pojawienie się diastemy oraz jej szybkie postępowanie, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Pojawienie się tego defektu może świadczyć o chorobach przyzębia, a nawet o nowotworze jamy ustnej.