fbpx

Odbudowa utraconych zębów – dlaczego jest istotna?

Ważnym jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że odbudowa utraconych zębów to nie jest tylko kwestia estetyczna. Długotrwałe pozostawienie ubytków może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dlatego też, zależnie od posiadanego budżetu, należy wybrać sposób na uzupełnienie protetyczne, aby nie tylko cieszyć się ładnym uśmiechem, ale również zdrowiem.

Skutki utraty uzębienia

Jednym z głównych skutków utraty uzębienia tej atrofia, czyli zanik kości. Trzeba tutaj pamiętać, że w przypadku osób nieposiadających ubytków w uzębieniu, tkanka kostna utrzymywana jest poprzez naturalne procesy regeneracyjne, które zachodzą wokół korzenia zęba. W momencie pojawienia się ubytków w uzębieniu, wszystkie te procesy ulegają zmianie, a następnie przechodzą w procesy zanikowe. Jeśli zlekceważymy te wszystkie zmiany, ubytki w uzębieniu mogą doprowadzić do zmiany kształtu szczęki i żuchwy. Wszelkie ubytki powinny być uzupełnianie odpowiednio wcześnie, aby sztuczny korzeń zęba mógł zastąpić ten naturalny, a procesy zanikowe zostały zahamowane.

Kolejnym skutkiem utraty uzębienia są trudności w przeżuwaniu pokarmu. Nawet jeśli brakuje nam zaledwie jednego zęba, to już pojawiają się problemy z jedzeniem. W takim przypadku różne dolegliwości mogą pojawić się bardzo szybko. Przede wszystkim, możemy uszkodzić dziąsła naciskając na nie twardym pokarmem. Z drugiej zaś strony, dobrze rozdrobiony pokarm znacznie łatwiej trawi się w jelitach i żołądku, a zawarte w nim składniki odżywcze są lepiej przyswajalne. Tym samym, braki w uzębieniu mogą prowadzić do różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które będą miały wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan organizmu.

To, co widać na pierwszy rzut oka w przypadku ubytków uzębienia, to kwestie estetyczne. Nasze uzębienie, z widocznym brakiem niektórych zębów, nie wygląda najlepiej. Ubytki z uzębieniu mogą powodować obniżenie samooceny, a także pewności siebie. Co więcej, powstałe w ten sposób przerwy między zębami spowodują ich przesuwanie i skrzywienie, co zaś będzie miało niekorzystny wpływ na całe nasze uzębienie. Na koniec warto wspomnieć, że ubytki w uzębieniu mogą prowadzić do pojawienia się chorób przyzębia i dziąseł.

Estetyka stomatologiczna – na ratunek ubytkom uzębienia

Obecnie, dzięki rozwojowi stomatologii, mamy do dyspozycji wiele metod uzupełniania braków w uzębieniu. Zajmuje się tym dziedzina nazywana protetyką. Jeśli trafimy w odpowiednie ręce, doświadczonego lekarza stomatologii, to z pewnością pozbędziemy się w łatwy sposób problemu raz na zawsze. Dentysta pomoże nam w doborze odpowiedniego rozwiązania, dopasowanego do posiadanego budżetu.

Jeśli decydujemy się na rekonstrukcję zębów, trzeba udać się na wizytę do stomatologa, który na podstawie zdjęcia RTG i badania oceni ile zębów należy odbudować, ale zapobiec powstawaniu schorzeń. Co więcej, lekarz podczas wizyty oceni stopień już powstałego zaniku kości oraz ogólny stan pozostałego uzębienia. Wszystkie opisane czynniki mają wpływ na to, jaką metodę będzie można wybrać oraz które zęby posłużą jako filary do odbudowy ubytków.

Współczesna stomatologia, a dokładnie implantologia i protetyka, oferują pacjentom dwa podstawowe rodzaje uzupełnień zębów: ruchome i stałe. Proteza ruchoma jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, ponieważ pacjent otrzymuje pełną refundację raz na 5 lat. Jednocześnie jest to rozwiązanie mało komfortowe i niezbyt trwałe. Stała rekonstrukcja to osadzenie porcelanowej korony na własnych zębach lub odpowiednio przygotowanych implantach tytanowych. To drugie rozwiązanie jest bardziej trwałe, wygodne, ale jednocześnie bardziej kosztowne. Warto pamiętać, że pozwala na bezpieczne i szybkie odzyskanie uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu. W przypadku uzupełnień stałych twarz pacjenta zachowuje naturalny wygląd, a spożywanie posiłków jest komfortowe.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy trzeba pamiętać, że w większości przypadków rekonstrukcja uzębienia jest konieczna, nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Dzięki wielu możliwościom współczesnej stomatologii, każdy pacjent znajdzie metodę rekonstrukcji idealną dla swoich potrzeb i możliwości.

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for