Obserwując półki sklepowe nie trudno zauważyć rosnącą popularność napojów bezcukrowych. Napoje „fit”, „sugar free”, czy „zero” mają pomóc nam w dbaniu o naszą sylwetkę, przy jednoczesnym nierezygnowaniu z ulubionych smaków. Dzięki zastępnikom cukru mają znacznie mniej kalorii, bądź ich brak, więc możemy się nimi delektować nie martwiąc się o dodatni bilans kaloryczny. A jaki wpływ mają napoje bezcukrowe na nasze zęby?
Cukier a zdrowie zębów
Prawie każdy z nas zna hasło, że cukier szkodzi naszym zębom. Uczymy dzieci, by nie jadły zbyt dużo słodyczy, czy nie piły słodkich napojów, a jeśli już to zrobią powinny od razu umyć zęby. Prawda jest taka, że zależność między spożywaniem cukru a powstawaniem próchnicy nie jest rozumiana tak szeroko. Cały proces wygląda tak, że spożywany cukier jest przekształcany przez bakterie w jamie ustnej w kwas i to właśnie on wpływa szkodliwie na nasze zęby. Dokładnie taki sam proces pojawi się w naszej jamie ustnej po spożyciu napoju czy produktu kwaśnego.
Wiele składników używanych do produkcji napojów bezcukrowych czyni z nich właśnie produkty kwasowe. Takie napoje sprawiają, że zewnętrzna warstwa zęba ulega osłabieniu, a to natomiast przyspiesza jego erozję. Uszkodzenia kumulują i się wpływają negatywnie na strukturę zębów. Negatywny wpływ na nasze zęby mają również produkty o niskim pH.
Produkty dla zdrowych zębów
Spożywanie napojów bez cukru z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla naszej diety. Jednakże, aby chronić nasze zęby warto ich nie nadużywać, podobnie jak napojów izotonicznych. Co więcej, po spożyciu kwaśnych produktów nie powinno się od razu myć zębów, ponieważ może to dodatkowo osłabić nasze zęby. Dobrym rozwiązaniem natomiast jest żucie gumy, pod warunkiem, że jest to guma bez cukru. Żucie gumy pomaga w zwiększeniu produkcji śliny. Ta zaś neutralizuje działanie kwasu w jamie ustnej. Warto również pamiętać, że jedynymi napojami neutralnymi dla naszych zębów jest woda i mleko.
To, co w napojach wpływa negatywnie na nasze zęby to cukier i kwas. Ten pierwszy powoduje tworzenie się płytki nazębnej, a po przekształceniu w kwas wpływa na erozję szkliwa. Dlatego też warto z umiarem podchodzić zarówno do napojów z cukrem, jak i tych niesłodzonych. Nie oznacza to, że musimy całkiem z nich rezygnować. Warto jedynie ograniczyć ich spożycie, a także pamiętać o odpowiednich zasadach higieny jamy ustnej.
Do innych produktów wpływających negatywnie na nasze zęby zaliczamy również: owoce cytrusowe, węglowodany, kawa oraz wino. Owoce cytrusowe mają co prawda bardzo dużo witaminy C, ale jednocześnie w ich składzie znajdziemy również kwas cytrynowy. Aby móc bez wyrzutów sumienia spożywać owoce, warto po ich zjedzeniu przepłukać usta i w ten sposób usunąć z nich szkodliwy kwas. Niektóre węglowodany takie, jak czipsy, frytki, czy białe pieczywo, posiadają w składzie skrobię, która szybko zmienia się w cukry, tak chętnie atakujące nasze zęby. Produkty te również często dostają się w szczeliny międzyzębowe, a pozostając w nich przez dłuższy czas narażają zęby na ciągły kontakt ze szkodliwą substancją. Kawa zawiera taninę, która niszczy szkliwo i wpływa na powstawanie na zębach brązowych plam. Tego typu plamy mogą pojawić się również u tych osób, które spożywają wino, zarówno to czerwone, jak i białe. Wino ma bowiem w składzie kwasy atakujące szkliwo naszych zębów.