Prawidłowe mycie zębów – o jakich nawykach powinniśmy pamiętać?
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna nie tylko z punktu widzenia zdrowia zębów, czy dziąseł, ale również całego naszego organizmu. Jeśli w buzi znajduje się zbyt dużo niebezpiecznych bakterii, na przykład próchnica, mogą one zainfekować ślinę, która następnie będzie ich przewodnikiem po całym naszym ciele. Przez zakażone zęby może ucierpieć cały nasz organizm. Czym jest prawidłowa higiena jamy ustnej? Jak powinno się o nią dbać?
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Odpowiednia higiena jamy ustnej to nic innego, jak regularne i prawidłowe mycie zębów. Już od najmłodszych lat rodzice powinni uczyć swoje dzieci jak się to robi, a także przypominać o regularności. Zęby powinny być myte nie mniej niż dwa razy dziennie, przez około 2 minuty. Tak naprawdę lekarze zalecają, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, aby w ten sposób pozbywać się bakterii zalegających w różnych zakamarkach naszej buzi. Często jednak zdarza się tak, że w ciągu dnia nie jesteśmy w stanie myć zębów tak często. Jesteśmy w szkole, w pracy, poza domem i jest to zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też, absolutnym minimum jest dbanie o jamę ustną rano i wieczorem, dokładnie i zgodnie z kilkoma zasadami.
Zasady prawidłowego czyszczenia jamy ustnej
Odpowiednie dbanie o jamę ustną składa się z czterech, niezwykle ważny etapów.
- Szczotkowanie zębów przy użyciu pasty i szczoteczki do zębów
Gdy myjemy zęby musimy pamiętać, aby wyszczotkować wszystkie powierzchnie zębowe: podniebienne, językowe, żujące i policzkowe. Istotnym jest, aby wymyć wszystkie strony zębów. Dla osób dorosłych poleca się metodę nazywaną „roll”. Oznacza to, że powinniśmy wywijać szczoteczkę do zębów takim ruchem obrotowo – wymiatającym. Inną nazwą tej techniki jest „dziąsło – zęby”. Mówiąc prościej chodzi o to, aby przesuwać szczoteczkę od dziąsła do powierzchni żującej zębów. Dzięki takiemu ruchowi pozbywamy się bakterii, a także zaciągamy dziąsło w stronę korony zęba, co chroni nas przed odsuwaniem się dziąseł w stronę korzenia zęba.
Warto również pamiętać, aby do mycia zębów używać szczoteczki o średniej twardości. Te twarde są zbyt mocne, a miękkie za delikatne. Wskazane jest, aby po te ostatnie sięgać tylko po zabiegach chirurgicznych. Dobrą alternatywą dla klasycznych szczoteczek do zębów są te elektryczne lub soniczne, które dodatkowo wspierają nas w dokładnym szczotkowaniu zębów. Jeśli nie mamy pewności, czy dobrze myjemy nasze zęby, możemy zapytać o poradę dentystę lub higienistkę stomatologiczną.
- Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
Kolejnym etapem dbania o jamę ustną jest pielęgnacja przestrzeni między zębami. Taki zabieg przeprowadza się z użyciem nici dentystycznej. Co ciekawe, to właśnie od użycia nici powinniśmy rozpocząć mycie jamy ustnej. Niewiele osób o tym wie i pamięta o tej kolejności. Nić dociera w te miejsca, w które szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć. W żadnym wypadku nie powinniśmy obawiać się stosowania nici, ponieważ odpowiednio używana nie rani naszych dziąseł.
Jak zatem używać nici dentystycznej?
- nawijamy kawałek nici na końce naszych palców wskazujących
- wsuwamy nić w sposób skośny między zęby i ruchem góra – dół oczyszczamy powierzchnie zębów
- aby wyjąć nić z zębów górnych, ciągniemy ją w dół, w przypadków zębów dolnych – ruch jest odwrotny
Należy pamiętać również, aby do czyszczenia kolejnych przestrzeni używać wyłącznie świeżych fragmentów naszej nici. Ciekawą alternatywą dla nici dentystycznej jest irygator. Sprawdza się on szczególnie u tych osób, które przechodzą leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatów stałych.
- Czyszczenie języka
Jest to element mycia jamy ustnej, o którym wiele osób wciąż zapomina, a jest on tak samo istotny, jak samo mycie zębów. Nalot na języku oraz zgromadzone na nim bakterie czyścimy przy pomocy szczoteczki, poprzez pocieranie języka ruchem przód – tył. Na rynku dostępne są również specjalne skrobaczki, stworzone właśnie do higieny języka.
- Płukanie jamy ustnej
Ostatnim etapem pielęgnacji jamy ustnej jest jej płukanie. Do tego zabiegu wykorzystujemy specjalnie opracowane płyny, dostępne w każdej drogerii. Do wyboru mamy te z alkoholem lub delikatniejsze w smaku – bez alkoholu. Taki płyn do płukania jamy ustnej jest ważny w higienie, ma dużo zalet. Przeze wszystkim, zapobiega osadzaniu się bakterii na naszych zębach. Dodatkowo pozostawia uczucie świeżości i czystości na czas dłuższy niż samo mycie zębów.
Zwolennikom żucia gumy przypominamy, że nie zastąpi nam ona odpowiedniej higieny jamy ustnej. Z pewnością ją wspomoże, ale pod warunkiem, że sięgniemy po gumę miętową, bez dodatku cukru. Warto dbać o regularne szczotkowanie zębów i pozostałe elementy pielęgnacji. Taka systematyczna higiena sprawi, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem, a konieczność przeprowadzania zabiegów u dentysty będzie znacznie rzadsza.