Implantacja zębów w przypadku zaniku kostnego i osteoporozy – zalecenia i przeciwskazania
W przypadku znacznych zaników kości zabieg implantacji musi zostać poprzedzony zabiegiem odbudowy kości, czyli tzw. augmentacji. O ile u pacjenta nie występują choroby upośledzające procesy kościotwórcze i osseointegrację, procedura ta pozwala na pomyślne przeprowadzenie leczenia implantologicznego. Osteoporoza jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się patologiczną redukcją masy kości. Każdy pacjent musi być dokładnie zbadany przez lekarza dentystę, specjalizującego się w implantologii. Do kwalifikacji do zabiegu ważna jest szczegółowa diagnostyka, analiza zastosowanego schematu leczenia choroby, jej zaawansowanie. Niestety nie u wszystkich pacjentów z osteoporozą można zastosować wszczepy implantów zębowych.
Osteoporoza jest groźna dla zębów. Osłabione kości szczęki mogą prowadzić do ich wypadania – alarmują dentyści. Według ostatnich szacunków na osteoporozę cierpi w Polsce prawie 3 miliony ludzi, zagrożonych jest aż 9 milionów. Najczęściej schorzeniem dotknięte są osoby po 50 roku życia, cierpi na nią ponad 30% osób w tym wieku. O tym, że wpływa ona na zęby wie jedynie 5% ankietowanych on-line – to już dane z ankiety Dentim clinic.
Źródło: Guarana Communications Agencja PR
Ponad 30% kobiet powyżej 50 roku życia cierpi w Polsce na osteoporozę. Powodem tej choroby cywilizacyjnej stawianej na równi z otyłością i chorobami serca jest najczęściej gwałtowny spadek masy ciała, towarzyszący menopauzie i spadkowi poziomu estrogenów odpowiedzialnych za odporność kości. Ale nie tylko, schorzenie to dotyka także osoby z niedoborem witaminy D i mało aktywne fizycznie. Wbrew mitom, na chorobę narażeni są także mężczyźni – dziś ponad 8% wszystkich przypadków dotyka właśnie ich. Chorobie coraz baczniej przyglądają się także dentyści, okazuje się bowiem, że schorzenie to wpływa także na zęby.
Leczenie implantologiczne polega na wszczepieniu do kości szczęki implantu, czyli imitacji korzenia zębowego. Taki implant wykonuje się najczęściej z tytanu, a niektóre firmy powlekają go dodatkowo specjalną powłoką przyspieszającą późniejsze spajanie się implantu z kością. Na wszczepiony już implant nakłada się most lub koronę do złudzenia przypominające własne zęby pacjenta. – W wielu przypadkach jest to jedyne wyjście, żeby odbudować szkody wyrządzone przez osłabione kości w jamie ustnej. W parze z tym jednak musi iść zmiana stylu życia, większa aktywność, dieta i regularne kontrole – mówi Fąferko.
Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami osteoporozy w jamie ustnej? mówi lek. stom. Wojciech Fąferko – Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.
Osoby z osteoporozą powinny dbać o swoje zęby tak samo jak osoby zdrowe. Najważniejsza jest higiena i regularne mycie zębów pastami z dużą zawartością fluoru. Ważne jest także, żeby stosować nić dentystyczną, usuwającą resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Warto także popracować nad techniką mycia zębów. Osoby z osteoporozą powinny szczotkować je delikatniej, stosować szczoteczki z miękkim włosiem i nie uderzać szczoteczką o zęby, które już i tak są osłabione chorobą. Powinniśmy także unikać twardego jedzenia – surowych, twardych warzyw i owoców oraz cukierków. Warto także wyeliminować ze swojej diety pizzę, kostki lodu czy grzanki, jedzenie to może podrażniać nasze dziąsło, powodując osłabienie zęba w dziąśle.
W przypadku deficytu ilościowego tkanki kostnej pacjent nie jest skazany na rezygnację z leczenia implantologicznego. Rozwiązaniem w takiej sytuacji stają się chirurgiczne techniki i procedury odbudowywania kości ( na wysokość i szerokość) z zastosowaniem materiałów wszczepialnych. Augmentacja, czyli uzupełnianie kości jest możliwe dzięki rozlicznym materiałom będącym rezultatem osiągnięć inżynierii materiałowej lub materiałom, których źródłem są banki tkanek lub sam pacjent ( granulaty, bloki kostne , komórki macierzyste, czynniki wzrostu) Po takim zabiegu należy odczekać kilka miesięcy, aby materiał użyty do uzupełnienia zintegrował się i przebudował w kość własną pacjenta. Założenie implantu przy ubytku kości jest więc możliwe, ale lepiej nie zwlekać zbyt długo z zabiegiem po usunięciu zęba. Warto pokreślić , iż planując usunięcie zębów warto zgłosić się do lekarza implantologa, gdyż w wielu wypadkach można zaplanować zabiegi ekstrakcji jednocześnie z natychmiastową implantacją i odbudową tkanki kostnej. W ten sposób nie dopuszczamy do powstania zaników kostnych i pacjent może uniknąć dodatkowego zabiegu chirurgicznego jednocześnie przyspieszając czas na skończenie leczenia implanto-protetycznego.