fbpx

Implantacja zębów w przypadku zaniku kostnego i osteoporozy – zalecenia i przeciwwskazania

Zanik kostny i osteoporoza to schorzenia, które mogą spotkać każdego z nas. Obie te choroby są groźne dla naszych zębów i wiążą się z brakami w uzębieniu. Uzupełnianie braków zębowych jest konieczne, a występującego problemu nie można bagatelizować, ponieważ braki w uzębieniu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Z przypadku zaniku kostnego i osteoporozy, z brakami zębowymi możemy sobie poradzić dzięki implantacji zębów, czyli wszczepieniu specjalnych implantów z koronami, które imitują naturalny ząb. Jakie są zalecenia i przeciwwskazania w przypadku tego zabiegu?

Implantacja zęba a osteoporoza

Niewątpliwie osteoporoza jest niebezpieczna dla naszych zębów. Kości szczęki, osłabione w wyniku choroby, prowadzą do wypadania zębów i powstawania braków zębowych. Badania wskazują, że na osteoporozę w Polsce cierpią aż 3 miliony osób, a wystąpieniem choroby zagrożone jest aż 9 milionów. Osteoporoza najczęściej występuje u pacjentów powyżej 50 roku życia, rzadziej u mężczyzn niż u kobiet. 

Mówi się, że osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną, wymienianą tuż obok otyłości i chorób serca. Głównym powodem jej występowania u kobiet jest gwałtowny spadek wagi i spadek poziomu estrogenów odpowiedzialnych za odporność kości. Z oboma objawami mamy do czynienia w okresie menopauzy. Dodatkowo, osteoporoza może wystąpić u osób z niedoborem witaminy D i mało aktywnych fizycznie.

Osteoporoza ma bardzo duży wpływ na zdrowie zębów. W wyniku osłabienia kości, zęby mogą zacząć wypadać, powodując występowanie braków zębowych. Aby móc uzupełnić te braki, można wprowadzić leczenie implantologiczne, które polega na wszczepieniu implantu – specjalnej śruby, która zastępuje korzeń zęba, i zamontowaniu na nim korony lub mostu, które wyglądają jak naturalne zęby pacjenta. W wielu przypadkach implantacja zęba to jedyne wyjście pozwalające na odzyskanie pełnego uzębienia. 

Implantacja zębów w osteoporozie – zalecenia

W przypadku osteoporozy, implantacji zębów powinna towarzyszyć również zmiana stylu życia. Należy wprowadzić większą aktywność fizyczną, zmienić dietę na zdrowszą i przeprowadzać regularne kontrole stomatologiczne. Niezwykle istotna jest codzienna higiena jamy ustnej. Konieczne jest regularne, minimum 2 razy dziennie, mycie zębów z użyciem past o dużej zawartości fluoru. Obowiązkowe jest również stosowanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płynów do płukania ust. 

Pacjenci z osteoporozą powinni jednak myć zęby znacznie delikatniej. Warto stosować szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i unikać uderzania szczotką o zęby. Należy również wyeliminować z diety twarde produkty, takie jak surowe warzywa i owoce, cukierki, czy grzanki. 

Zanik kostny a implantacja zęba

Zanik kostny może utrudnić lub, w niektórych przypadkach, całkowicie uniemożliwić przeprowadzenie wszczepienia implantów zębowych. Dlatego też zawsze należy udać się do stomatologa, aby przeprowadzić niezbędne badania i zadecydować, czy implantacja będzie możliwa. Dobrą wiadomością jest to, że deficyt ilościowy tkanki kostnej u pacjenta nie oznacza rezygnacji z leczenia. 

Dzięki nowoczesnej stomatologii możliwe jest chirurgiczne uzupełnienie kości, czyli tzw. augmentacja. Jest to procedura odbudowania kości z wykorzystaniem specjalistycznych materiałów wszczepialnych. Źródłem używanych materiałów są banki tkanek lub sam pacjent. Po przeprowadzeniu augmentacji konieczne jest odczekanie kilku miesięcy przed podjęciem kolejnych kroków leczenia. Wykorzystany materiał w tym czasie integruje się z kością własną pacjenta. 

Osteoporoza a zęby

Warto nie zwlekać z implantacją zęba i przeprowadzić ją zaraz po utracie zęba naturalnego. Im dłużej będziemy ją odkładać w czasie, tym rośnie szansa na wystąpienie zaniku kostnego i konieczność przeprowadzenia augmentacji. W wielu przypadkach można zastosować implantację od razu po ekstrakcji zęba. Co więcej, jednym z przeciwwskazań do przeprowadzenia implantacji zęba jest zaawansowana osteoporoza, co dodatkowo potwierdza, że nie warto zwlekać z leczeniem konsekwencji tej choroby.

Osteoporoza to przewlekła choroba, która charakteryzuje się patologiczną redukcją masy kości, występującą również w kościach szczęki i żuchwy, wpływając jednocześnie na kondycję zębów i powodując ich wypadanie. Sposobem na radzenie sobie z brakami zębowymi jest implantacja zębów, do której kwalifikuje dentysta implantolog przeprowadzając szczegółową diagnostykę.

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for