fbpx

Co jest korzystniejsze: implant zębowy czy inne uzupełnienie protetyczne?

Uzupełnianie braków zębowych ma ogromne znaczenie dla naszego codziennego życia. Nie tylko poprawia estetykę uśmiechu i ogólny wygląd twarzy, ale przede wszystkim zapobiega wielu przykrym konsekwencjom zdrowotnym. Warto pamiętać, że braków w uzębieniu nie można bagatelizować. Niezależnie od tego, czy straciliśmy ząb w wyniku wypadku, czy choroby, należy udać się na konsultację do stomatologa i wybrać najkorzystniejszą formę uzupełnienia braku. 

Dzięki rozwojowi nowoczesnej stomatologii, możemy radzić sobie z brakami w uzębieniu na kilka sposobów. Do wyboru mamy rozwiązania protetyczne stałe i rozwiązania protetyczne ruchome. Do tych pierwszych zaliczamy: implanty zębowe, korony i mosty, a do drugich – protezy szkieletowe, częściowe i całkowite. Czym się one od siebie różnią i na co warto postawić? Przedstawiamy poniżej.

Uzupełnienia protetyczne – stałe czy ruchome?

Z pewnością największy komfort codziennego użytkowania dają stałe uzupełnienia protetyczne. Jednak nie zawsze skorzystanie z nich jest możliwe i wtedy pozostaje wybór uzupełnień ruchomych. To, na jaki rodzaj uzupełnienia postawimy ostatecznie zależy od konsultacji z lekarzem, który weźmie po uwagę wskazania, przeciwwskazania, a także od kwoty, jaką dysponujemy.

Stałe uzupełnienia protetyczne – implanty zębowe

Implanty to obecnie jedna z najlepszych form uzupełniania braków zębowych, a montowane na nich korony są swoim wyglądem najbardziej zbliżone do naturalnych zębów. Implanty zębowe to tak naprawdę specjalistyczne tytanowe śruby, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy, w miejscu brakującego zęba. Następnie, na implancie mocuje się korony, mosty lub protezy, które zastępują naturalne zęby. Ogromną zaletą implantów zębowych jest to, że z ich pomocą można odbudować pojedyncze braki zębowe, jak i pełne bezzębie.

Implanty zębowe mają wiele zalet. Najważniejsza jest trwałość – zarówno śruby, jak i korony. Implanty pozwalają na jedzenie wszelkich pokarmów, a także mówienie i uśmiechanie się bez obaw. Są stabilne i nie wymagają zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Higiena implantów zębowych jest taka sama, jak w przypadku naturalnych zębów. Należy je regularnie, minimum dwa rady dziennie, czyścić z wykorzystaniem szczoteczki, pasty, nici dentystycznej i płynu do płukania ust. 

W przypadku nieleczonych braków w uzębieniu może dojść do przemieszczania się pozostałych zębów, a nawet zanikania kości. Implanty zębowe zapobiegają obu tym przypadkom, uniemożliwiając zachodzenie jakichkolwiek zmian. Dzięki uzupełnieniu braków, rysy twarzy pozostają niezmienione. Istotnym jest, że mocowanie implantów i koron nie ma wpływu na pozostałe zęby, nie wymagają ich szlifowania, pozostawiając w nienaruszonej formie. 

Niestety, nie każdy może cieszyć się stałym uzupełnieniem protetycznym, jakim są implanty. Mają one bowiem swoje przeciwwskazania. Należą do nich:

  • choroby nowotworowe
  • osteoporoza
  • cukrzyca insulinozależna
  • przyjmowanie leków: na niedoczynność tarczycy, przeciwzakrzepowych, na osteoporozę.

Implanty zębowe nie są również stosowane u dzieci i młodzieży, do czasu zakończenia u nich rozwoju układu kostnego.

Wszczepienie implantów wraz z mocowaniem koron trwa od 2 do nawet 6 miesięcy. Nie jest to również najtańsza forma uzupełniania braków zębowych, ale warto pamiętać, że jest to inwestycja na całe życie. Implanty zębowe to obecnie najlepsza metoda na walkę z brakującymi zębami.

Uzupełnienia protetyczne – protezy zębowe

Protezy zębowe dzielimy na dwie grupy: ruchome i stałe. Czasami możemy mieć również do czynienia z protezami częściowo ruchomymi. Główną różnicą jest sposób umieszczania protezy w jamie ustnej. Protezy ruchome dają możliwość samodzielnego zakładania i zdejmowania elementu. Są one bardzo popularne, pomimo uciążliwości w użytkowaniu, wśród osób starszych.

Protezy stałe to korony zębowe, mosty zębowe i licówki, które mocowane są do zębów własnych lub do elementów kostnych wyrostka zębodołowego. Ich samodzielne usunięcie nie jest możliwe. Zarówno w przypadku protez stałych, jak i ruchomych, możliwe jest zrekonstruowanie całego uzębienia.

Ruchoma proteza zębowa uchodzi za najtańszą formę uzupełniania braków zębowych, dodatkowo istnieje możliwość jej refundacji na NFZ. Protezę otrzymujemy w ciągu 2-4 tygodni. Niestety, protezę należy wymieniać co 5 lat, ponieważ dziąsła zmieniają swój kształt. Ruchome protezy powodują dyskomfort w codziennym użytkowaniu. Brak odpowiedniej stabilności, pomimo użycia kleju, wpływa na to, jakie pokarmy możemy spożywać, a także na codzienne zachowania i nawyki. Co najważniejsze jednak, ruchome protezy zębowe nie zapobiegają zanikowi kości, co gwarantują nam implanty zębowe. Protezy osłabiają zdrowe zęby. Nieprawidłowo dopasowana proteza może powodować podrażnienia i otarcia w jamie ustnej.

Uzupełnienia braków zębowych

Podsumowując, warto pamiętać o uzupełnianiu braków zębowych, niezależnie od tego, których zębów ten problem dotyczy. Mogłoby się wydawać, że jeśli nie brakuje nam zębów z przodu, to można w ten sposób żyć. Nic bardziej mylnego. To zęby boczne w głównej mierze odpowiedzialne są za przeżuwanie pokarmów. Gdy tracimy zęby boczne, pozostałe nadmiernie ścierają się i przesuwają. Każdy brak zębowy powinien być uzupełniany ze względów estetycznych, funkcjonalnych i zdrowotnych.

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for