Leczenie stomatologiczne pod wpływem gazu rozweselającego? Dla niektórych może to brzmieć jak fabuła filmu, jednak takie rozwiązanie naprawdę jest możliwe i coraz bardziej popularne. Sedacja wziewna, jak inaczej nazywane jest stosowanie gazu rozweselającego, polecana jest szczególnie dla dzieci oraz osób, które boją się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czym dokładnie jest leczenie w podtlenku azotu i kiedy można je zastosować? Przedstawiamy poniżej.
Sedacja wziewna – Vardénafil 20mg en ligne bezstresowe leczenie stomatologiczne
Leczenie w podtlenku azotu to jedna z najnowocześniejszych metod znieczulania, stosowana w gabinetach stomatologicznych. Połączenie podtlenku azotu z tlenem wprowadza pacjenta w stan odprężenia, błogości i pozwala na bezstresowe przeprowadzenie niezbędnego leczenia. Preparat wykorzystywany w terapii inaczej nazywany jest gazem rozweselającym.
Sedacja wziewna polecana jest szczególnie osobom dorosłym odczuwającym silny lęk przed leczeniem stomatologicznym oraz dzieciom. Pozwala ona bowiem na bezstresowe przygotowanie małego pacjenta do leczenia dentystycznego. Zastosowanie podtlenku azotu już na kilku wizytach przynosi zamierzony efekt i redukuje lęk.
Istotnym jest, aby lekarz przez cały czas trwania zabiegu kontrolował dawki gazu, jakie wdycha jego pacjent i dostosowywał je do potrzeb. Sedacja wziewna jest bezpieczna i łatwa w podaniu, o ile jej zastosowanie kontroluje specjalista. Zastosowanie podtlenku azotu komfortowo wprowadza dzieci w specyfikę leczenia stomatologicznego, bez lęków przez bólem.
Sedacja wziewna – jak wygląda?
Podtlenek azotu podawany jest pacjentowi za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na nos. Jego odpowiednie proporcje nie tylko działają jak gaz rozweselający, ale również w niewielkim stopniu mają działanie przeciwbólowe. Maseczki na nos mogą uwalniać ulubiony zapach i jednocześnie sprawiają, że zapach charakterystyczny dla gabinetów stomatologicznych nie jest wyczuwalny przez pacjenta.
Przy zastosowaniu sedacji wziewnej pacjent jest zrelaksowany, przenosi się w stan odprężenia, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości i prawidłowych odruchów. Ma pełną świadomość tego, co się wokół niego dzieje, ma kontakt z dentystą.
Zanim lekarz przystąpi do podania gazu rozweselającego, musi wyjaśnić pacjentowi wszelkie kwestie związane z tym leczeniem. Następnie nakłada maskę na nos pacjenta. W przypadku dziecka podanie gazu następuje stopniowo, aby mogło ono oswoić się z „nowym” procesem oddechowym. Po osiągnięciu odpowiedniego stanu uspokojenia, lekarz przystępuje do rozpoczęcia leczenia stomatologicznego. Po jego zakończeniu, dentysta stopniowo mniejsza ilość podtlenku azotu w gazie, aż do zakończenia jego podawania. Wszelkie skutki aplikacji gazu rozweselającego mijają po około 5 minutach.
Gaz rozweselający – dla kogo?
Wyróżnia się kilka wskazań do zastosowania sedacji wziewnej u pacjentów stomatologicznych. Przede wszystkim jest to silny lęk przed dentystą i leczeniem stomatologicznym, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Innym wskazaniem jest silny odruch wymiotny pojawiający się podczas pracy lekarza przy tylnych zębach i ścianie gardła. Znieczulenie podtlenkiem azotu stosuje się w przypadku kilku chorób: astmy, chorób serca, hemofilii, padaczki, nadpobudliwości nerwowej i niepełnosprawności. W większości przypadków zastosowanie sedacji wziewnej ma na celu odstresowanie pacjenta i zredukowanie ryzyka wystąpienia reakcji organizmu na podwyższony poziom stresu.
Aby móc z powodzeniem skorzystać z sedacji wziewnej, należy się odpowiednio przygotować do tego typu leczenia. Zaleca się, aby nie jeść co najmniej 3h przed zabiegiem i nie zakładać ciasnych ubrań. Dzieci na wizytę powinny zawsze przychodzić w towarzystwie osoby dorosłej. W dniu podawania gazu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
Leczenie w podtlenku azotu – przeciwwskazania
Istnieje kilka schorzeń i sytuacji, które uniemożliwiają przeprowadzenie leczenia stomatologicznego pod wpływem gazu rozweselającego. Są to:
- 1 trymestr ciąży
- stwardnienie rozsiane
- rozedma płuc
- niedrożność i wszelkie choroby górnych dróg oddechowych
- choroby psychiczne
- alkoholizm
Należy jednak pamiętać, że sedacja wziewna, o ile stosowana jest pod kontrolą lekarza i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jest w pełni bezpieczna. Nowoczesne urządzenia podające gaz do terapii wyposażone są w odpowiednie czujniki, które umożliwiają podanie minimum 30% tlenu, a w przypadku jego braku, butla blokuje przepływ podtlenku azotu. Sedacja wziewna ma bardzo dużo zalet. Co więcej, wielu pacjentów nie wyobraża sobie przeprowadzenia leczenia stomatologicznego bez jej zastosowania. Nie powoduje zwiotczenia mięśni, ani zaburzeń świadomości. Środek nagromadzony w organizmie bardzo szybko jest z niego wydalany.