Kto z nas nie marzy o pięknym, białym i równym uśmiechu. Codziennie patrzymy na zdjęcia w gazetach, Internecie czy w telewizji i widzimy tam gwiazdy szeroko uśmiechające się do nas śnieżnobiałymi zębami. Na taki widok mówimy sobie ‘ja też tak chcę!”.
Na szczęście, dzięki ciągłemu rozwojowi stomatologicznej medycyny estetycznej, osiągnięcie tzw. Hollywood smile jest w zasięgu ręki każdego z nas. Jak zatem można uzyskać taki efekt?
Licówki porcelanowe – w czym mogą pomóc?
Do gabinetów dentystycznych często zgłaszają się pacjenci nie tylko ze zdrowotnymi problemami, a również z tymi estetycznymi. Nie są zadowoleni z wyglądu swoich zębów. Mówią, że nie są równe i wystarczająco białe, a to zaś powoduje u nich kompleks. Nic w tym dziwnego. Wygląd zębów i uśmiechanie się ma ogromny wpływ na nasz wygląd i atrakcyjność fizyczną, ale również samopoczucie psychosocjalne. Każdy z nas chce dobrze wyglądać, czuć się odpowiednio w swojej skórze i być akceptowanym przez innych. Wszystkim tym, którzy unikają uśmiechania się właśnie przez wygląd swoich zębów, na ratunek idą licówki porcelanowe.
Czym są licówki?
Licówki wykonuje się z dwóch rodzajów materiału: porcelany i kompozytu, tzw. sztucznego szkliwa.
Licówka porcelanowa jest to bardzo cienki pasek porcelany. Nakłada się go na uprzednio oszlifowaną część licową zęba.
Licówka kompozytowa, wykonana ze sztucznego szkliwa, jest nowoczesną alternatywą dla licówek porcelanowych. Największą zaletą tego typu licówek jest czas, w jakim możemy poprawić swój uśmiech. Skorygowanie 6 – 8 zębów sztucznych szkliwem może być wykonane już w czasie dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym.
Dzięki temu, że licówki są bardzo cienkie, idealnie przepuszczają światło, nie świecą się, a w wyniku tego wyglądają bardzo naturalnie.
Ogromną zaletą licówek jest to, że z upływem czasu nie zmieniają one koloru. Pacjent może spożywać kolorowe pokarmy takie, jak porzeczki, kawa, herbata, curry, czy czerwone wino, a zęby cały czas są w tym samym odcieniu. Wybielanie zębów nie jest już potrzebne.
Jeśli pacjentowi zależy na tzw. Hollywood smile, poleca mu się założenie licówek. Większość gwiazd z czerwonego dywanu zaufało właśnie temu rozwiązaniu.
Co daje pacjentowi założenie licówek?
Licówki porcelanowe i kompozytowe zakłada się na zęby w kilku przypadkach. Sprawdzą się one w przypadku, gdy zęby pacjenta są przebarwione, a szkliwo starte lub uszkodzone. Licówki to również ratunek dla tych, którzy stracili kawałek zęba w wyniku wypadku. To również komfortowe rozwiązanie dla pacjentów borykających się z diastemą, czyli przerwą pomiędzy jedynkami. Kiedyś taką wadę można było skorygować tylko za pomocą aparatu ortodontycznego. Teraz można uniknąć takiego leczenia właśnie dzięki licówkom porcelanowym i kompozytowym.
Korygowanie uśmiechu licówkami – ile kosztuje?
Koszt licówek porcelanowych to między 2 200 – 2 500 zł za jeden ząb. Na cenę takiego zabiegu wpływa materiał oraz czas lekarza i technika, odpowiedzialnych za wykonanie i założenie porcelanowych nakładek.
Dla porównania, cena założenia licówek kompozytowych jest o około połowę niższa. Dzięki temu metoda ta jest bardziej dostępna dla większości pacjentów.
Licówki porcelanowe – czy każdy może je założyć?
Nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do założenia licówek. Przeciwwskazaniami są: bruksizm, obgryzanie paznokci, wady zgryzu wymagające leczenia aparatem ortodontycznym, parodontoza, czy brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Mimo wszystko, stomatolodzy starają się doprowadzić zęby pacjenta do takiego stanu, aby założenie licówek porcelanowych lub kompozytowych było możliwe.