Zęby mleczne potrafią wzbudzać kontrowersje. Rodzice maluchów dzielą się na tych, którzy uważają, że o zęby mleczne wystarczy tylko odpowiednio dbać, tych, którzy wprowadzają leczenie mleczaków u swoich pociech, a także tych, którzy nie przykładają wagi do mlecznych zębów. Te osoby, które mówią, że leczenie zębów mlecznych nie jest konieczne, ponieważ one i tak nie zostają z dzieckiem na całe życie, są w błędzie. Tak samo jak ci, którzy zaniedbują naukę higieny u dzieci i zaczynają ją dopiero u kilkulatków. Jak jest prawda? Jak należy obchodzić się z zębami mlecznymi u dzieci?
Zęby mleczne u dzieci
Każde dziecko powinno mieć dwadzieścia mleczaków. Pierwszymi, jakie się u nich pojawiają, są najczęściej dolne siekacze. Możemy je zaobserwować już pomiędzy 4 a 8 miesiącem życia. Zęby mleczne zaczynają wypadać u dzieci od szóstego do nawet dwunastego roku życia, a takie apogeum pojawia się, gdy skończą dziewięć lat.
Warto pamiętać, że jeśli dziecko ma zęby mleczne, a nie stałe, nie oznacza to, że są one niepotrzebne i nie musimy poświęcać im aż tak dużo uwagi. Stan zębów mlecznych będzie miał wpływ na kondycję zębów stałych, a także całego organizmu, dlatego też tak istotne jest, aby odpowiednio wcześnie zacząć o nie dbać, a w niektórych przypadkach również przeprowadzić leczenie.
Ważnym jest, by w przypadku zębów mlecznych nie dopuścić do powstawania próchnicy. Aby to było możliwe, należy uczyć dziecko już od najmłodszych lat dbania o zęby, w tym przede wszystkim mycia zębów. Z początku czynność ta może sprawiać problemy ze względu na mniej sprawną motorykę, czy niezainteresowanie dziecka tą czynnością, W związku z tym dzieci powinny myć zęby w obecności dorosłych, którzy pokażą jak to robić prawidłowo, a także sprawdzą, czy czynność ta została wykonana w odpowiedni sposób. Dopiero kilkuletnie dzieci będą czuły radość z mycia zębów i smakowania past, co będzie dla nich zabawą.
Poza odpowiednią higieną i profilaktyką, konieczne są regularne wizyty u dentysty. Nie tylko po to, aby sprawdzać stan uzębienia, ale również, aby stopniowo oswajać dziecko ze stomatologiem. W przypadku braku problemów z zębami zaleca się, aby dziecko odwiedzało gabinet dentystyczny co 3 – 4 miesiące.
Próchnica – niebezpieczeństwo dla zębów mlecznych i stałych
Może zdarzyć się tak, szczególnie przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej, że na zębach dziecka pojawi się próchnica. W żadnym wypadku nie można jej bagatelizować i zostawiać samej sobie, ponieważ próchnica jest groźną chorobą zakaźną! Warto o tym przypominać szczególnie tym rodzicom, którzy uważają leczenie zębów mlecznych za zbędny wydatek. Jeśli nie chcemy leczyć zębów mlecznych, to te zarażone próchnicą muszą zostać wyrwane, ponieważ jej obecność w jamie ustnej niesie za sobą bardzo dużo zagrożeń.
Trzeba pamiętać, że obecność próchnicy na zębach mlecznych nie jest obojętna. Zakażony ząb nie może pozostać w jamie ustnej aż do samoczynnego wypadnięcia takiego zęba. Przede wszystkim, jeden ząb z próchnicą może spowodować, że przejdzie ona na kolejne, a tym samym zarazi nawet całą jamę ustną. Co więcej, chore zęby mleczne mają bardzo zły wpływ na kondycję zębów stałych. Jeśli nie poddamy leczeniu zębów mlecznych, musimy liczyć się z tym, że szkliwo zębów stałych będzie bardziej podatne na wpływ bakterii, ponieważ będzie gorzej zmineralizowane.
Bakterie osiadają na całej jamie ustnej, dziąsłach, języku, czy migdałkach. Co więcej, zakażona ślina powoduje dalsze przenoszenie bakterii i osłabienie wszystkich narządów wewnątrz ust. Idąc dalej, takie bakterie przenoszą się do krwi i osłabiają cały organizm. Dzieci z zepsutymi przez próchnicę zębami znacznie częściej chorują i gorzej znoszą infekcje. Chore mleczaki mogą powodować również nieprawidłowości w rozwoju żuchwy i szczęki. Zęby stałe nie będą miały miejsca, aby równo rosnąć. Może zdarzyć się tak, że pojawią się jednocześnie zęby mleczne i stałe, a te drugie będą wyrastać w nieodpowiednim miejscu. W takiej sytuacji konieczne będzie leczenie ortodontyczne, a nawet operacyjne.
Dbanie o zęby od najmłodszych lat
Bardzo ważnym jest, aby rodzice budowali dobre nawyki u dzieci już od najmłodszych lat. Dokładne mycie zębów, czy regularne wizyty u dentysty sprawią, że ich pociechy nie będą cierpiały, a także nie pójdą w stronę bardziej skomplikowanych problemów z jamą ustną. Jeśli dentysta nie kojarzy się dzieciom z bólem i stresem, chodzą one do niego znacznie bardziej ochoczo. Jednak żeby to było możliwe, trzeba zadbać, aby leczenie nie było trudne, skomplikowane i nie wywoływało bólu u malucha.