fbpx

Jaki wpływ na zęby ma dieta wegańska?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu nikt o niej nie słyszał, obecnie niezwykle zyskuje na popularności. Dieta wegańska, bo o niej mowa, z dnia na dzień ma coraz więcej zwolenników, którzy dodatkowo zachęcają innych do zmiany nawyków żywieniowych. U jednych jej wprowadzenie wynika z pobudek światopoglądowych i chęci ochrony życia zwierząt, u innych jest po prostu sposobem na codzienne żywienie, czy odchudzanie. Czy dieta wegańska jest zdrowa? Czy może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie? Sprawdźcie poniżej.

Dieta wegańska – zasady żywienia

Na początek warto określić czym jest weganizm i jakimi zasadami się kieruje. Podstawową z nich jest wkluczenie z diety wszelkich produktów mięsnych, a także produktów pochodzenia zwierzęcego. Zaliczamy do nich, na przykład, jaja czy nabiał. Weganin może spożywać tylko i wyłącznie produkty roślinne. Niektórzy nazywają weganizm bardzo restrykcyjną odmianą wegetarianizmu.

Dieta wegańska ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi wskazują na dwie główne zalety weganizmu. Po pierwsze – chronią zdrowie i życie zwierząt, po drugie – działają na korzyść swojego zdrowia nie dostarczając organizmowi tłuszczów zwierzęcych i produktów zawierających tzw. szkodliwy cholesterol, jednocześnie jedząc duże ilości warzyw i owoców. Przeciwnicy weganizmu wskazują na niedobory wartości odżywczych, które pojawiają się z organizmie z powodu niedostarczania produktów mlecznych i zwierzęcych. Tak naprawdę, prawda leży dokładnie po środku. Dieta wegańska może być zdrowa, po warunkiem, że jest odpowiednio skomponowana i zbilansowana.

Weganizm i jego wpływ na zęby

Już od dzieciństwa wpajano nam, że mleko w diecie jest bardzo istotne, jeśli chcemy mieć zdrowe i mocne zęby, ale również kości. Wapń to bardzo istotny mikroelement dla naszego organizmu, a spożywanie mleka jest najłatwiejszym sposobem na jego dostarczenie. Jest to pierwsze wyzwanie dla wegan – dostarczenie wapnia bez spożywania produktów mlecznych. Kolejnym niełatwym zadaniem jest przyswojenie odpowiedniej ilości witamin: D, B2 i B12. Brak tych witamin, a także wapnia, żelaza i cynku, może doprowadzić do osłabienia zębiny i szkliwa. Brak witaminy D dodatkowo przyczynia się do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

Dieta wegańska to również zwiększone spożycie owoców, o czym trzeba pamiętać podczas omawiania jej wpływu na zdrowie człowieka. Owoce cytrusowe, spożywane z dużych ilościach, prowadzić mogą do kwasowej erozji szkliwa. Zawsze po ich spożyciu trzeba przepłukać jamę ustną wodą, aby obniżyć stężenie kwasów. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby bezpośrednio do zjedzeniu cytrusów nie myć zębów, ponieważ doprowadzić to może do zniszczenia szkliwa.

Co zrobić, aby weganizm nie szkodził naszym zębom?

Najważniejszym jest, aby pamiętać, że dieta, niezależnie od jej rodzaju, musi dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych, w odpowiednich ilościach. W przypadku weganizmu trzeba pamiętać o tych składnikach, które są obecne w mięsie i produktach odzwierzęcych: witaminy B2, B12 i D, a także wapń, cynk i żelazo. Można je dostarczyć za pomocą innych produktów, na przykład szpinaku, brokułów, kapusty, tofu, czy mleka sojowego.

Warto również regularnie wykonywać badania, aby sprawdzać czy nie mamy niedoborów i móc odpowiednio szybko zacząć je uzupełniać. Poza produktami spożywczymi jest to możliwe również dzięki bardzo popularnym suplementom diety. W przypadku zębów, należy także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby przeprowadzać kontrole stanu uzębienia.

Podsumowując, negatywny wpływ diety wegańskiej na organizm, w tym zęby, zależy tylko od nas. Jeśli dieta jest odpowiednio skomponowana i zbilansowana, dostarcza składniki odżywcze w adekwatnych ilościach, to nie musimy się obawiać jej negatywnych skutków.

 

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for