fbpx

Krwawienie dziąseł – dlaczego nie można go lekceważyć?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że zdrowe dziąsła nie krwawią. Jeśli zauważymy u siebie taką dolegliwość podczas szczotkowania zębów, czy jedzenia pokarmów twardych, należy zdiagnozować przyczynę takiego stanu naszych dziąseł. Krwawienie dziąseł może pojawić się z kilku powodów. Są to, między innymi, choroby przyzębia, cukrzyca, anemia, czy niedobory witamin. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, krwawienie dziąseł trzeba skonsultować z lekarzem.

Krwawienie dziąseł – przyczyny

Niektórym mogłoby się wydawać, że krwawienie dziąseł to błaha sprawa, która po kilku dniach zniknie sama z siebie. Nic bardziej mylnego. Taki objaw nigdy nie powinien być bagatelizowany. Krwawienie dziąseł nie zawsze jest po prostu konsekwencją uszkodzenia mechanicznego podczas mycia zębów. Bardzo często jest ono sygnałem ostrzegawczym mówiącym, że w naszym organizmie dzieje się coś niekorzystnego.

Do najczęstszych przyczyn krwawienia dziąseł zaliczamy:

  • niedobory witamin, w szczególności C i K
  • bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami
  • stany zapalne spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej
  • choroby wątroby, na przykład marskość wątroby
  • przyjmowanie niektórych leków, na przykład środków antykoncepcyjnych, leków immunosupresyjnych, leków przeciwdrgawkowych
  • uszkodzenia mechaniczne dziąseł spowodowane użyciem zbyt twardej szczoteczki do zębów lub użyciem zbyt dużej siły podczas szczotkowania

Kto jest narażony na krwawienie dziąseł?

Krwawienie dziąseł może być predysponowane w różnych sytuacjach zdrowotnych. Zaliczamy do nich zażywanie niektórych leków, zmiany w gospodarce hormonalnej, czy choroby przewlekłe. Osoby najbardziej zarażone na pojawienie się tej dolegliwości, to: palacze, młodzież w okresie pokwitania, kobiety w ciąży, osoby chore na cukrzycę, a także pacjenci z chorobami wątroby.

Krwawiące dziąsła – co robić?

Wbrew pozorom, nie powinniśmy rezygnować z regularnej higieny jamy ustnej. Wręcz przeciwnie, w przypadku wystąpienia krwawienia dziąseł o zęby trzeba dbać z jeszcze większą starannością, czyli myjemy zęby po każdym posiłku przez około 2 minuty, niezależnie od tego, czy korzystamy ze szczoteczki manualnej, czy elektrycznej.

Jeśli po około 10 dniach wzmożonej higieny jamy ustnej nie zauważymy poprawy, koniecznie musimy udać się do stomatologa, aby ten mógł ocenić stan naszych zębów i dziąseł, a następnie zdiagnozować przyczynę problemu. Być może dentysta zleci po prostu zmianę metody szczotkowania, rodzaj pasty, czy zaleci stosowanie tych produktów, których zadaniem jest zmniejszenie stanów zapalnych dziąseł.

Można z pewnością powiedzieć, że najczęściej diagnozowaną przyczyną krwawienia dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a w następstwie pojawiające się choroby przyzębia. Czym jest nieodpowiednia higiena? Jest to nic innego, jak nieregularne oraz nieodpowiednie szczotkowanie zębów, niestosowanie nici dentystycznych, czy płynów do płukania ust. Jeśli nie dbamy odpowiednio o higienę, na naszych zębach osadzają się bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Ta zaś, zgromadzona w okolicy dziąseł, przekształca się w kamień nazębny, powodujący stan zapalny. Taki stan zapalny jest bardzo groźny dla naszej jamy ustnej. Początkowo prowadzi do recesji dziąseł, a następnie atakuje przyzębie i kość szczęki.

Krwawienie dziąseł – podłoże niedentystyczne

W niektórych przypadkach krwawienie dziąseł nie ma podłoża stomatologicznego. Jest to objaw, który może towarzyszyć innym schorzeniom takim, jak anemia, cukrzyca, czy po prostu nieodpowiednia dieta. W przypadku anemii, należy pamiętać, że jest to choroba wywoływana przez niedobory żelaza. Organizm jednocześnie wytwarza zbyt małą ilość płytek krwi, co wywołuje zaburzenia krzepnięcia.

Osoby zmagające się z cukrzycą narażone są zakażenia grzybiczne jamy ustnej, spowodowane wahaniami poziomu cukru we krwi. Poza zakażeniami grzybicznymi, mogą pojawić się pleśniawki i stany zapalne dziąseł, którym właśnie towarzyszy ich krwawienie. Leczenie schorzeń jamy ustnej u cukrzyków jest skomplikowane, dlatego też zawsze warto dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, aby możliwie w najwyższym stopniu zapobiec pojawianiu się tych schorzeń.

W pozostałych przypadkach często wystarczy, że zmienimy zażywane leki na inne, czy wprowadzimy zmiany w naszej diecie i problem krwawiących dziąseł zniknie.

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for