fbpx

Kamień nazębny i osad – dlaczego ważne jest jego usuwanie?

Nie da się uniknąć osadzania na zębach płytki nazębnej, a w efekcie kamienia nazębnego. Jest to naturalny proces spowodowany odkładaniem się resztek jedzenia, bakterii i naskórka na naszych zębach. Odpowiednia higiena jamy ustnej powoduje bieżące usuwanie płytki i opóźnia powstanie kamienia nazębnego, jednak nie jest w stanie całkowicie zredukować możliwości jej powstania.

Systematyczne usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego jest niezwykle istotne z kilku powodów: zachowania zdrowych zębów, ich pięknego wyglądu i uniknięcia brzydkiego zapachu z ust. Codziennym sposobem na walkę z kamieniem nazębnym jest oczywiście szczotkowanie zębów, korzystanie z płynu do płukania ust i nici dentystycznej, jednak mimo to kamień nazębny może się pojawić. Jak sobie z nim radzić?

Kamień nazębny – czym jest i jak powstaje?

Zaraz po wyszczotkowaniu zębów pojawia się na nich niewielka, delikatna warstwa białka. To właśnie na niej osadza się następnie płytka nazębna, na którą składają się bakterie, resztki pokarmów i złuszczający się naskórek. Zaledwie po kilku godzinach od szczotkowania, płytka jest już wyczuwalna językiem. Odkładająca się płytka nazębna twardnieje, ulega mineralizacji, a w efekcie zmienia się w kamień nazębny.

Kamień nazębny bardzo często widoczny jest gołym okiem, szczególnie gdy odkłada się poniżej linii dziąsła. Jednak nie ta jego forma jest najgroźniejsza dla naszych zębów. Największym zagrożeniem jest kamień nazębny ukryty tuż pod dziąsłem. Chociaż go nie widać, musimy zdawać sobie sprawę z jego obecności. Są to miejsca, do których nie dociera szczoteczka, dlatego też może tam dochodzić do długotrwałego gromadzenia się kamienia nazębnego.

Najczęstszym objawem występowania tego typu kamienia są krwawiące dziąsła, zazwyczaj podczas jedzenia i mycia zębów. Innym objawem nadmiernie odkładającego się kamienia są stany zapalne dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust i charakterystyczny posmak w jamie ustnej. Kamień nazębny prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych, zwiększenia wrażliwości zębów na zimne i gorące pokarmy, a nawet do paradontozy.

Skaling – sposób na usunięcie kamienia nazębnego

Najbardziej skutecznym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego jest skaling. Jest to ogólnodostępny zabieg, przeprowadzany w każdym gabinecie stomatologicznym. Skaling wykonywany jest przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Skalingowi bardzo często towarzyszy piaskowanie zębów, fluoryzacja i instruktaż higieny jamy ustnej. Całość usługi określana jest mianem higienizacji jamy ustnej.

Zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego z szyjek zębowych dzielony jest na dwa typy: skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy wykonuje się właściwie u wszystkich pacjentów i polega on na usunięciu kamienia z powierzchni zębów nad dziąsłem, czyli na koronie. Skaling najczęściej wykonywany jest przy pomocy ultradźwięków. W połączniu z wodą uderzają one z dużą siłą w kamień powodując jego pękanie i  odpadanie z powierzchni zęba. Po takim zabiegu zęby są polerowane, co daje efekt gładszych i jaśniejszych zębów.

Skaling poddziąsłowy to sposób na usunięcie kamienia nazębnego z powierzchni znajdującej się pod dziąsłem. Taki zabieg pozwala na pozbycie się kamienia z kieszonki dziąsłowej, a nawet korzenia zęba. Skaling poddziąsłowy wykonuje się z użyciem skalera ultradźwiękowego i kiretu, który dzięki specjalnemu kształtowi może dotrzeć do każdego miejsca. Po takim zabiegu zęby przed niedługi czas mogą być wrażliwe. Aby zapobiec takiemu efektowi, można zastosować dodatkowy zabieg lakierowania zębów.

Czym się charakteryzuje skaling?

Najważniejszą informacją dla pacjentów jest to, że skaling to zabieg bezbolesny. Urządzenia są łagodne i delikatne, a wykorzystanie wody dodatkowo sprawia, że skaling nie powoduje dyskomfortu. Cały proces higienizacji jamy ustnej powinien być powtarzany dwa razy do roku, nie rzadziej niż raz w roku. Częste usuwanie kamienia nazębnego polecane jest osobom, które piją kawę, mocną herbatę i palą papierosy.

Skaling, pomimo tego, że jest powszechnie stosowaną metodą, ma pewne przeciwwskazania. Zabieg wykonywany metodą ultradźwiękową nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży, pacjentów z rozrusznikiem serca i cierpiących na pourazowe odklejanie siatkówki oka. U tych osób usuwanie kamienia nazębnego odbywa się za pomocą skalerów ręcznych.

 

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for