Implanty hybrydowe – co to takiego?

Jednym z najbardziej korzystnych sposobów na odbudowę braków w uzębieniu są implanty zębowe. Skuteczne wszczepianie implantów jest możliwe dzięki ciągle rozwijającej się implantologii stomatologicznej. Implanty zapewniają długotrwały i zadowalający efekt estetyczny, przy maksymalnie korzystnym wpływie na zdrowie pacjenta. Jednym z najnowocześniejszych typów implantów zębowych są implanty hybrydowe. Ten typ implantów jest zawsze indywidualnie opracowywany dla każdego pacjenta. Czym są dokładnie implanty hybrydowe? Przedstawiamy poniżej.

Implanty hybrydowe – jak powstały?

Implanty hybrydowe są wynikiem wieloletnich badań i obserwacji pacjentów, którzy zostali poddani zabiegowi wszczepiania implantów zębowych. Firma iRes i prof. Massimo Simion na podstawie zdobytej w tej sposób wiedzy opracowali i wprowadzili na rynek innowacyjne implanty hybrydowe. Głównym założeniem nowego typu implantów jest ochrona pacjenta przez stanami zapalnymi i innymi komplikacjami występującymi w jamie ustnej. Tym samym, powstały implanty, które mają zapobiegać występowaniu stanów zapalnych po ich wszczepieniu.

Stan zapalny po wszczepieniu implantów zębowych powodowany jest przez odkładanie się bakterii w głównej części tytanowego elementu. Zaawansowany stan zapalny może prowadzić nawet do utraty wszczepionego implantu, dlatego też tak ważne jest ich szybkie leczenie, a także zapobieganie im. Implanty hybrydowe różnią się od innych tym, że posiadają w 40% gładką budowę w swojej górnej części. Tym samym ryzyko tworzenia się flory bakteryjnej jest ograniczone do minimum. Pozostałe 60% implantu to wciąż powierzchnia szorstka, która gwarantuje szybkość i pewność połączenia się implantu z kością.

Zalety implantów hybrydowych

Niewątpliwie największą zaletą implantów hybrydowych jest redukcja możliwości wystąpienia stanu zapalnego. Jednak to nie jedyna korzyść. Na wyjątkowe właściwości implantów hybrydowych wpływa ich budowa, rodzaj powierzchni oraz zastosowanie powłoki z kwasu hialuronowego. Proces gojenia jest przyspieszony. Kwas hialuronowy, dzięki swoim właściwościom, aktywuje komórki kostne do szybszego kontaktu z implantem. Jest to ogromna zaleta dla wszystkich pacjentów z implantami, ale szczególnie dla tych, którzy borykają się z problemem wolno gojących się ran.

Implanty hybrydowe to również większa stabilizacja. Implant po wszczepieniu jest stabilny, ponieważ łatwiej łączy się z kością, a gładka powierzchnia zapobiega pojawianiu się bakterii. Niewątpliwie implanty hybrydowe są wytrzymałe i długowieczne. Wykorzystanie kwasu hialuronowego sprawia, że prawidłowy poziom tkanki kostnej wokół implantu jest utrzymany przez długi czas.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w implantologii jest z pewnością innowacyjne. Niesie jednak za sobą wiele korzyści i jest źródłem przewagi implantów hybrydowych nad pozostałymi implantami dostępnymi na rynku. Istotnym jest, że w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego wykorzystywanego w medycynie estetycznej, który z czasem ulega rozkładowi, kwas zastosowany na implancie utrzymuje się na jego powierzchni przez wiele lat.

Implanty hybrydowe – dla kogo?

Implanty hybrydowe mogą być zastosowane praktycznie u każdego pacjenta. Mają wiele korzyści, redukują możliwość wystąpienia stanów zapalnych i służą przez długi czas. Są one szczególnie polecane osobom z tzw. grup ryzyka. Są to pacjenci z cukrzycą, palący, chorzy na osteoporozę oraz osoby o obniżonej odporności. To właśnie tym osobom implanty hybrydowe są szczególnie zalecane, ponieważ mogą ograniczyć negatywne skutki zabiegu i zminimalizować związane z nim zagrożenia.

Implanty hybrydowe są wciąż innowacyjnym rozwiązaniem w stomatologii, które dopiero od niedawna jest stosowane powszechnie. Badania oraz opinie pacjentów wskazują na wiele korzyści tego typu implantów, ich skuteczność, trwałość i oczekiwany efekt. Implanty hybrydowe nie są tanią propozycją, jednak inwestycja w nie z pewnością się opłaci każdemu pacjentowi. To rozwiązanie nowej generacji jest bezpieczne, niezawodne i polecane przez specjalistów.

 

Polski English