Jakie korzyści daje pacjentowi używanie mikroskopu w stomatologii?

Ciągły rozwój technologii, nauki i stomatologii sprawia, że możemy korzystać z coraz bardziej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiań. Proponowane metody i urządzenia ułatwiają leczenie, pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji niektórych schorzeń, a przede wszystkim sprawiają, że wizyty u dentysty są całkowicie bezbolesne.

Jednym z nowocześniejszych rozwiązań stosowanych w stomatologii jest mikroskop. Nie jest on co prawda zupełną nowinką, ale dopiero od niedawna zaczął być on coraz bardziej doceniany przez dentystów i ich pacjentów. Mikroskop pozwala na pracę w dużym powiększeniu, dzięki temu jest ona bardzo precyzyjna, skuteczna i przynosi pożądany efekt.

Praca z mikroskopem w stomatologii

Mikroskop stomatologiczny pozwala na uzyskanie nawet dwudziestokrotnego powiększenia obserwowanego pola. Dzięki temu zabiegi, nawet te najbardziej skomplikowane, przeprowadzane są z ogromną dokładnością i precyzją. Mikroskop pozwala na uzyskanie wysokiej skuteczności leczenia. Jeszcze do niedawna urządzenie to było głównie wykorzystywane podczas leczenia kanałowego, czy kontroli czystości kanałów. Stomatolodzy coraz częściej stawiają na codzienną pracę z mikroskopem, podczas wykonywania uzupełnień, przy zabiegach chirurgicznych, przy mikrooperacjach pod licówki, a nawet przy skalingu.

Dzięki stosowaniu mikroskopu w leczeniu kanałowym, w wielu przypadkach można nawet uniknąć usuwania chorego zęba. Odpowiednio wyleczony endodontycznie ząb jest znacznie lepszy dla człowieka niż jakikolwiek implant. Dlatego też warto korzystać z leczenia pod mikroskopem, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi, naturalnymi zębami. W przypadku niepowodzenia leczenia endodontycznego, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Ta również jest bardziej precyzyjna i skuteczna dzięki wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego. Wykonanie zabiegu z powiększeniem to większa pewność, że leczenie przyniesie spodziewany efekt.

Zalety mikroskopu stomatologicznego

Pierwszy mikroskop został wykorzystany w stomatologii już w latach 60-tych ubiegłego wieku, a z jego zalet skorzystał włoski lekarz dr Gabriel Pecora. Leczenie w powiększeniu doczekało się kolejnego rozwoju w latach 80-tych, za sprawą dr Garry’ego Carra, który zaprojektował specjalne mikrolusterka i końcówki ultradźwiękowe do stosowania w mikrochirurgii.

Nic zatem dziwnego, że ponad 25% endodontów na świecie w swojej codziennej pracy używa mikroskopu stomatologicznego. Urządzenie to daje możliwość wglądu w głąb systemu kanałów korzeniowych, a obraz widoczny w mikroskopie pozwala na bezpośrednią ocenę jakości mechanicznego oczyszczenia kanału. Największą zaletą mikrochirurgii jest możliwość przeprowadzania zabiegów w sposób oszczędzający struktury korzenia i kość, co stanowi ogromną korzyść dla pacjenta. Zastosowane wypełnienie jest szczelne, razem ze wszelkimi zachyłkami i przewężeniami.

Zabiegi pod mikroskopem to nie tylko wysoka precyzja pracy i skuteczność prowadzonego leczenia, ale również mniejsza inwazyjność i szybsze gojenie ran. Po leczeniu enododontycznym z wykorzystaniem mikroskopu powrót pacjenta do zdrowia jest znacznie szybszy. Praca taka jest także znacznie bardziej komfortowa dla samego lekarza. Nie musi on pochylać się nad pacjentem, co może powodować bóle pleców, wady postawy, a także zwykły dyskomfort u obu osób. Dodatkowo, mikroskopy pozwalają na robienie zdjęć, nagrywanie filmów, a także archiwizację tego typu materiałów, które następnie stanowią dokumentację medyczną pacjenta.

Mikroskop wykorzystywany w stomatologii posiada najczęściej 5-stopniową skalę powiększeń: 4x, 6x, 10x, 16x i 25x. Dodatkowo wyposażony jest on w głowicę z możliwością obrotu o 180°, ogniskową 200-250mm oraz mocne oświetlenie. Tego typu nowoczesny sprzęt z pewnością wpływa korzystnie na odbiór gabinetu stomatologicznego przez pacjentów. Świadczy on o profesjonalizmie, a także wysokiej jakości proponowanych usług.

Polski English