Czym jest skaner wewnątrzustny i jak przebiega skanowanie?

Niebywały rozwój technologii, również tej wykorzystywanej w medycynie, czy stomatologii, jest widziany na co dzień gołym okiem. W gabinetach lekarskich możemy zauważyć coraz to nowsze, bardziej precyzyjne urządzenia, które pomagają nam w diagnostyce i leczeniu. Stomatologia cyfrowa ma bardzo wiele zalet, staje się powszechna, a przede wszystkim konkurencyjna wobec standardowych sposobów leczenia zębów. Współczesna, innowacyjna stomatologia pozwala nie tylko na przeprowadzenie koniecznego leczenia, ale również tworzenia prawdziwych metamorfoz u pacjentów. Jednym z takich nowoczesnych urządzeń, wykorzystywanych w stomatologii cyfrowej, jest skaner wewnątrzustny. Czym jest i do czego służy? Sprawdźcie poniżej.

Skaner wewnątrzustny – co to takiego?

Skaner wewnątrzustny to urządzenie wspomagające codzienną pracę stomatologów i ortodontów. Jest to niezwykle innowacyjne urządzenie cyfrowe, za pomocą którego możemy wykonać komputerowy obraz jamy ustnej. Dzięki niemu, zarówno specjaliści, jak i pacjenci mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ tradycyjny wycisk robiony przy użyciu mas protetycznych odchodzi do lamusa. Jeszcze do niedawna, aby przeprowadzić leczenie ortodontyczne, stworzyć licówkę, most, czy koronę, konieczne było wykonanie właśnie takiego wycisku. Wymagał on cierpliwości od pacjenta podczas jego tworzenia, jak i w oczekiwaniu na wynik, co trwało zazwyczaj kilka dni.

Cyfrowy skaner wewnątrzustny daje możliwość uzyskania obrazu jamy ustnej w czasie rzeczywistym, na ekranie komputera. Urządzenie wykorzystuje technikę CAD/CAM, czyli oprogramowanie służące do projektowania i wytwarzania. Skaner pozwala na uzyskanie niezwykle precyzyjnego obrazu jamy ustnej 3D. Dzięki temu, że wynik dostępny jest od razu, lekarz może zaplanować dalsze leczenie na tej samej wizycie, a czas trwania terapii skrócony jest to koniecznego minimum.

Jakie zalety ma skaner wewnątrzustny?

Dla pacjentów z pewnością najważniejsze będzie to, że tworzenie cyfrowego wycisku nie powoduje żadnego dyskomfortu, czego nie można powiedzieć o jego tradycyjnej formie. Przed pojawieniem się w gabinetach skanera, konieczne było umieszczenie w jamie ustnej pacjenta jednej lub dwóch blaszek ze specjalną masą, przyciśnięcie całości do górnych lub dolnych zębów i uzyskanie w ten sposób wzoru wycisku. Robienie tradycyjnego wycisku często wiązało się z nieprzyjemnym odruchem wymiotnym. W przypadku wycisku cyfrowego, lekarz przesuwa po zębach pacjenta końcówką skanującą, która z łatwością mieści się w ustach, a czynność ta jest całkowicie bezbolesna. Skanowanie jamy ustnej jest nieinwazyjne, szybkie, a co najważniejsze – w pełni bezpieczne.

Nie bez znaczenia jest również higiena tworzenia cyfrowego wycisku. Wystarczy odpowiednio czyścić i zdezynfekować końcówkę skanującą, aby pacjent czuł się komfortowo i czysto. Skaner cyfrowy jest niezwykle dokładny, dzięki czemu uzyskany obraz jamy ustnej jest praktycznie idealny. Co więcej, możliwość pokazania wycisku na ekranie zacznie ułatwia komunikację z pacjentem, a także daje możliwość tworzenia wizualizacji i pokazania zmian, jakie zajdą w uzębieniu po zakończonym leczeniu. Leczenie skraca się o kilka dni, a nawet wizyt, dzięki temu, że nie trzeba już czekać na utworzenie wycisku przez technika. Wiele terapii można przeprowadzić już tego samego dnia, po wykonaniu wycisku cyfrowego. Co więcej, użycie skanera wewnątrzustnego pozwala na znacznie lepsze wyniki kliniczne i zwiększenie trwałości uzupełnień. Licówki, korony, czy mosty, są precyzyjnie dopasowywane, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii powodujących choroby zębów i dziąseł.

Kiedy można wykorzystać skaner wewnątrzustny?

Cyfrowy skaner wewnątrzustny powinien znaleźć się w każdym nowoczesnym gabinecie dentystycznym, dbającym o komfort swoich pacjentów. Skaner to niebywałe ułatwienie codziennej pracy stomatologów i ortodontów. Precyzja uzyskanego obrazu jest ogromna i niemożliwa do osiągnięcia tradycyjnymi metodami.

Skaner wykorzystywany jest do prac protetycznych:

  • licówek,
  • mostów,
  • koron,
  • cyfrowej wizualizacji uśmiechu,
  • implantoprotetyki.
Polski English