fbpx

Protetyka. Korony porcelanowe, implanty, most protetyczny, protezy zębowe.

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową bardzo zniszczonych zębów oraz uzupełnieniem zębów utraconych z powodu próchnicy, chorób miazgi lub urazu. Większość uzupełnień protetycznych wykonywana jest celem odtworzenia kształtu, funkcji i estetyki zębów uprzednio leczonych zachowawczo. Wykonanie uzupełnień metodą pośrednią, czyli w pracowni protetycznej pozwala na doskonałe odtworzenie okluzji pomiędzy zębami oraz punktów stycznych.

W zależności od rozległości utraconych tkanek może zdecydować się na: korony, mosty protetyczne, protezy, implanty lub mosty na implantach.

Korony porcelanowe (pełnoceramiczne)

Są popularną formą leczenia złamanych lub uszkodzonych zębów. Są one rodzajem zęba zastępczego, wyglądają identycznie jak zęby naturalne. Czasem trudno jest ocenić, czy ktoś ma własne zęby, czy korony. Oprócz estetyki przywracają utraconą funkcję żucia.

Co to jest korona porcelanowa?

Korona porcelanowa o sztuczny ząb, który jest wytwarzany z szeregu materiałów, ma podobny kształt i kolor do naturalnego zęba. W zdecydowanej większości wykonuje się obecnie korony pełnoceramiczne, bez metalu. Są one całkowicie biokompatybilne i nie mają żadnego negatywnego wpływu na pozostałe tkanki. Każda praca wykonana w systemie CAD/CAM który oparty jest na konstrukcji 3D, wykazuje doskonałą precyzję , szczelność i wytrzymałość , ma pełną dokumentację, a firma udziela 5-letniej gwarancji na swoje prace. Biomechanika tych materiałów pozwala na wykonanie pojedynczych koron, rozległych mostów, estetycznych rekonstrukcji na implantach. Korony pełnoceramiczne są uważane za lepsze od innych, nie ma w nich łączenia z porcelany z metalem . Plus- mają naturalny wygląd i pasują dobrze do istniejących zębów.

Zalety koron porcelanowych

Istnieje wiele korzyści z noszenia koron porcelanowych, które obejmują: naprawę uszkodzonego lub uszkodzonych zębów w wyniku wypadku lub urazu. Korona porcelanowa ukrywa wyniki szlifowania własnych zębów (bruksizm). Korona na zęba wzmacnia zęby po zabiegu leczenia kanałowego oraz wzmacnia zęby znacznie zniszczone próchnicą. Korony porcelanowe funkcjonują na rynku stomatologicznym już około 15 lat.

Jak wygląda wykonanie koron porcelanowych?

Zwykle są to dwa etapy. Pierwsza wizyta to oszlifowanie zęba w znieczuleniu miejscowym, pobranie wycisku oraz przygotowanie i założenie korony tymczasowej. Drugi etap to zacementowanie korony porcelanowej. Dbając o estetykę prac oddawanych pacjentowi, zawsze wykonujemy je bezpośrednio z pacjentem i technikiem dentystycznym. Procedura ta eliminuje wszelkie niedoskonałości i pozwala na przygotowanie prac identycznych z naturalnymi zębami lub takich o jakich marzył pacjent, zwłaszcza, gdy wykonujemy kompleksowe poprawienie estetyki. Wykonanie korony porcelanowej trwa 4-5 dni.

Korony metalowe licowane porcelaną

To tańsze rozwiązane, raczej dedykowane do zębów tylnych. Problem polega na tym, że metalowa podstawa jest lekko widoczna. Zwłaszcza z wiekiem, gdy cofają się dziąsła. Wielu pacjentów właśnie z tego powodu decyduje się na wymianę tych koron na uzupełnienia pełnoceramiczne. Korony złote licowane metalem, bardzo rzadko wykonywane, jeśli jednak warunki odbudowy tego wymagają takie korony są zalecane pacjentowi. 

Mosty

Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Zęby własne, które przeznaczono pod most protetyczny nazywane są zębami filarowymi. Zęby filarowe okoronowuje się (wykonuje się na nie korony protetyczne), a zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych, stąd nazwa most protetyczny. Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych czyli takich, które są na stałe zamocowane w jamie ustnej przy wykorzystaniu zębów własnych – po zacementowaniu przez lekarza protetyka pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia. Z tego względu mosty protetyczne mają wiele zalet. Przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają duży komfort użytkowania – tak jak nie czuje się różnicy gryząc zębami z wypełnieniami, tak samo komfortowe jest gryzienie za pomocą mostu protetycznego, są zamocowane na stałe, co również ułatwia ich akceptację oraz poprawia komfort użytkowania. Mosty protetyczne są uzupełnieniami estetycznymi. Są wykonywane z wykorzystaniem koron porcelanowych lub koron pełnoceramicznych. Prawidłowo wykonany most protetyczny niczym nie wyróżnia się przy uśmiechu. Mosty protetyczne stanowią doskonałą alternatywę dla protez ruchomych (wyjmowalnych) wszędzie tam, gdzie ich wykonanie jest możliwe (stwierdza się zęby filarowe w odpowiedniej ilości i jakości oraz właściwym położeniu). Z tego względu mosty protetyczne wykonuje się tylko dla odbudowy braków międzyzębowych, bo tylko wtedy są obustronnie dostępne zęby filarowe. W przypadku braków skrzydłowych (takich, kiedy łuk zębowy kończy się wcześniej, na przykład na przedtrzonowcach) mosty protetyczne nie mogą być stosowane. W takiej sytuacji trzeba zastosować protezy ruchome lub implanty.

Most na implantach

Osobną grupę mostów protetycznych stanowią mosty na implantach. Wówczas rolę zębów filarowych pełnią implanty. Rozległość mostu protetycznego podaje się w postaci liczby punktów. Punkt w moście to jedna korona protetyczna, zarówno filarowa (zamocowana na zębie filarowym) jak i odbudowywana (w przęśle mostu). Na przykład most odbudowujący jeden ząb będzie miał trzy punkty (dwie korony filarowe i jedna w przęśle), a most odbudowujący dwa brakujące zęby – odpowiednio cztery punkty (dwie korony filarowe i dwie w przęśle). Wykonuje się również dłuższe mosty łączone z większą liczbą zębów filarowych.

Wady mostów protetycznych

Do wad mostów protetycznych należy konieczność oszlifowania i okoronowania zębów filarowych. Wadę tę niwelują okoliczności, w których zęby filarowe i tak były przeznaczone do okoronowania ze względu na inne wskazania (zobacz wskazania do wykonania koron protetycznych). Wtedy niejako przy okazji wykorzystuje się zaplanowane korony protetyczne do odbudowy brakującego zęba lub zębów w postaci mostu protetycznego.

Kolejna wada mostów protetycznych jest wspólna dla wszystkich uzupełnień protetycznych z wyjątkiem implantów. Jest to zanikanie wyrostka kostnego pod przęsłem mostu, czyli w miejscu pozbawionym bezpośredniej stymulacji siłami żucia. Kość, jak każdy żywy organ, wymaga stymulacji, a gdy jest jej pozbawiona, ulega zanikowi. Jest to naturalna cecha żywego organizmu. W warunkach naturalnych taką stymulację kości zapewniają siły działające na ząb przenoszone poprzez jego korzeń. Utrata zęba oznacza brak stymulacji w danej okolicy. W związku z tym dochodzi do zaników kości pod uzupełnieniami ruchomymi oraz przęsłami mostów. Wady tej pozbawione są jedynie implanty, które są wprowadzone bezpośrednio w kość. Dzięki temu implanty przenoszą siły żucia bezpośrednio na kość stymulując ją w naturalny sposób i zabezpieczając przed zanikiem.

Protezy bezklamrowe

Jeśli pacjent ma zachowane uzębienie resztkowe i pojedyncze zęby lub korzenie, to bez przeszkód można u niego wykonać protezy typu overdenture. To świetne rozwiązanie, gdy istnieją jakiekolwiek przeszkody w przeprowadzeniu zabiegu implantacji.

Użycie protez bezklamrowych polega na zastosowaniu bardzo precyzyjnych elementów zaczepowych do zębów własnych. Ponieważ klamry w żaden sposób nie są widoczne od strony wargowej, są jednym z ulubionych rozwiązań wybieranych przez naszych Pacjentów. Należy pamiętać jednak, że o możliwościach jego zastosowania decydują naturalne warunki w jamie ustnej.

Implanty

Implanty zębowe w robią w dzisiejszych czasach oszałamiającą karierę.

Nasz zespół

Marzena Kupis BIO
lek. stom. Marzena Kupis
Stomatolog
Hola Adi arabic speaking dentist in warsaw your dentist English speaking French
lek.stom Hola Adi
Stomatolog
Zdjęcie Chirurga
lek. stom. Marek Hołubowicz
Chirurg stomatolog
endodonta2
lek. stom. Tomasz Kiełkowicz
Endodonta
Jerzy Sowiński
lek. stom. Jerzy Sowiński
Stomatolog
Magdalena Rutkowska BIO
lek. stom. Magdalena Rutkowska
Ortodonta
Dobry dentysta Stomatologia warszaWA
lek. stom. Mateusz Pankowski
Stomatolog
kubik
lek. med. Tomasz Kubik
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Zapewniamy kompleksową opiekę stomatologiczną na każdym etapie. Każdy z naszych pacjentów otrzymuje podczas indywidualnych konsultacji wszelkie informacje niezbędne do zachowania pięknego uśmiechu. Zawsze pracujemy w duecie lekarz i asystent do wyłącznej dyspozycji pacjenta. Jesteśmy doświadczonym zespołem, który dba o regularne podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez udział w profesjonalnych szkoleniach, targach i spotkaniach. Dzięki sprawdzonym i nowoczesnym rozwiązaniom zapewniamy całkowicie bezbolesne leczenie przy użyciu wysokiej jakości sprzętu i materiałów.

Umów wizytę

+48 604 555 704

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for