fbpx

Okluzja i badanie Zebris

okluzja badanie zebris

Czy szczęka i żuchwa pasują do siebie?

Co to jest okluzja zębów?

🦷 Okluzja zębowa to sposób, w jaki zęby obu szczęk pasują do siebie, dolnych zębów żuchwy i górnych zębów szczęki. Dobra okluzja zębów umożliwia doskonałe żucie i połykanie, zapewniając jednocześnie dobrą fonację (wytwarzanie dźwięków potrzebnych do mówienia) i dobrą równowagę postawy.

🦷 Liczne badania naukowe na ten temat wykazały zasadnicze znaczenie fizjologicznej pozycji spoczynkowej żuchwy w stosunku do kości szczęki, podczas której skurcz mięśni całego ciała jest słaby i symetryczny, stabilny i powtarzalny. Na przykład w jodze dobra pozycja medytacyjna polega na tym, że język dotyka górnej części podniebienia, aby zapewnić odpowiedni odpoczynek mięśni przymusowych i całkowitą bezwładność ciała.

🦷 Problemy z zgryzem może zdiagnozować dentysta lub ortodonta. Zdjęcie rentgenowskie pozwoli ocenić ustawienie zębów i konfigurację szczęki, natomiast rezonans magnetyczny (MRI) pomoże wykryć wszelkie nieprawidłowości wokół łąkotki (co zapewnia ruchomość szczęki podczas żucia) i więzadła stawu.

Badanie pacjenta nie ogranicza się do szczęki: jego równowaga postawy i badanie mięśni szyi pomogą w przeprowadzeniu analizy zgryzu i wyjaśnieniu diagnozy.

🦷 W wielu przypadkach kierujemy też Pacjentów na badanie ZEBRIS – precyzyjne, komfortowe badania diagnostyczne.

Całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne skanowanie 3D czujnikami i kamerą o wysokiej rozdzielczości, 🦷✨Używamy go podczas leczenia protetycznego, ortodontycznego i terapii zaburzeń stawowo-mięśniowych.

 
okluzja badanie zebris
 

Diagnostyka: wywiad, zdjęcia, badanie ZEBRIS

🦷 Idealny zgryz jest rzadkością, ponieważ większość ludzi nie ma idealnego ułożenia zębów. Normalny zgryz ujawnia pewne niedoskonałości (niewielkie nakładanie się, rotacja części zębów), ale pozwala zębom na prawidłowe funkcjonowanie.

Prawidłowe położenie górnego i dolnego łuku zębowego może być zachwiane przez:
✔️ nieprawidłowy wzrost kości
✔️ uraz (nawet we wczesnym) dzieciństwie
✔️ utrata zęba lub zębów z powodu próchnicy czy zapalenia
✔️ nieprawidłowe ułożenie i wyrzynanie ósemek
✔️ brak zawiązków zębów
Objawy temu towarzyszące to:
🦷 trudności w żuciu
🦷 ból szczęki
🦷 załamania zębów przednich
🦷 migreny
🦷 ścieranie zębów
🦷 nadmierna presja na mięśnie
🦷 przerost żwaczy
🦷pojawia się tzw. kwadratowa twarz
 
Nieprawidłowa okluzja prowadzi do dyskomfortu i dużo poważniejszych problemów ze stawem skroniowo- żuchwowym, a nawet problemów ze słuchem.
 
Prawidłowa okluzja jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu żucia.
 
Oznacza, że zęby w szczęce i żuchwie pasują do siebie w odpowiedni sposób, co umożliwia efektywne żucie, połykanie oraz mówienie. Aby to osiągnąć lekarz może zalecić leczenie ortodontyczne, szynoterapię lub odbudowę zębów.
 
W Klinice Your Dentist zawsze staramy się leczyć minimalnie inwazyjnie, bez niepotrzebnej ingerencji w tkankę zęba, a większość zabiegów wykonujemy biomimetycznym materiałem, który doskonale imituje naturalne tkanki zęba i jest w 100% obojętny dla organizmu.


🦷 Prawidłowo ustawione zęby pozwalają na jaśniejszy uśmiech, są łatwiejsze do czyszczenia i spowalniają powstawanie próchnicy czy zapalenia dziąseł. Kiedy problemy są poważniejsze, mówimy o wadzie zgryzu.

Polski English
anabolic steroidssteroids side effectsside effects of steroidsliver king steroidswhat do steroids dolegal steroidswhat are steroidssteroids for saletopical steroidswhat are steroids used for